Već nam je poznato da krema za zaštitu od sunca štiti kožu od štetnih sunčevih zraka, ali one mogu imati štetan učinak i na naše oči.
Baš kako krema za sunce odbija sunčeve zrake da bi koža blistala i ne bi gorila, tako i sunčane naočale odbijaju svjetlost i blještavilo koje je loše za zdravlje naših očiju.
Evo kako nas sunčane naočale štite, pored toga što upotpunjavaju naš izgled.
- UV zaštita: UV zaštita je glavni heroj kod zaštite očiju i vjerovatno najbitniji element kvalitetnih sunčanih naočala. UV premaz na plastičnim naočalama mogu spriječiti vaše oči od štetnih sunčevih zraka. Naočale napravljene od polikarbonata također imaju ugrađenu UV zaštitu.
- Ogledalo: Naočale koje imaju efekat ogledala su prva linija odbrane vaših očiju od UV zraka. Premaz se nanosi na prednju stranu stakla i ima ulogu ogledala. Ne samo da nam pomaže da ne škiljimo i naprežemo oči, također filtrira i štetne sunčeve zrake.
- Nereflektivni premazi: Nereflektivni ili AR premazi pomažu kod uklanjanja dosadnih refleksija i omogućavaju puno čistiji vid tako što sprječavaju svjetlo da se odbija od stražnjeg dijela naočala.
- Polarizirana leća: Polarizacija je trend u današnjem vremenu – ali postoji i razlog zašto. Jeste li ikada bili na planini ili ski resortu, ili na jezeru kad ste primijetili specifičan napor u očima zbog refleksije svjetla od vodene ili snježne površine? To se zove polarizovano svjetlo koje uzrokuje blještavilo i smanjuje vidljivost. Iako polarizovana stakla ne štite od štetnih UV zraka, ona filtriraju i blokiraju reflektirajuće svjetlo za lakšu vožnju i obavljanje vanjskih aktivnosti.
Ako tražite adekvatne sunčane naočale obratite pažnju na to da li imaju zaštitu od UV zraka i na veličinu. Ponekad su veće naočale bolje, jer ugodno sjede na vašem licu i pokrivaju sve što treba zaštititi ali i količinu svjetlosti koja prolazi kroz bočne otvore.
Suprotno popularnom mišljenju – tamnije naočale nisu nužno bolji izbor za zaštitu od sunca, dok boja okvira ne predstavlja nikakvu ulogu i u potpunosti zavisi od vas.